Choď na obsah Choď na menu
 


BARF: kŕmenie prirodzenou surovou stravou

8. 4. 2011

Obrázok Skratka B.A.R.F. pochádza z anglického originálu "Bone and Raw Food" tj. kosti a surová strava.
Ide o pravidlá prirodzeného kŕmenia psov. Nie je to novinka, naopak je to pokus o návrat. Ľudia hlásajúci túto teóriu sa snažia pripomenúť, že ich psy sú ŠELMY.

 

 

 

 

Najväčší omyl pri kŕmení mäsom býva, keď majiteľ svojmu psíkovi nakupuje čo najkrajšie mäsko a to tvorí celú živočíšnu časť jeho jedálnička. Chcela by som zdôrazniť, že pes potrebuje dostať to, čo by jedol, keby si potravu sám ulovil. Pes malú korisť skonzumuje vcelku, z väčšej koristi vyžerie vnútornosti, žalúdok aj s jeho obsahom, podkožný tuk, svalovinu a časť kože a kostí. Kŕmenie čistou svalovinou je úplne zle.

Obrázok

Je dávno známe, že aj mäsožravce vyjedajú bobuľové ovocie (vlci v Španielsku stáročia chodia oberať zrelé hrozno, aj keď to ľudia vo svojej zaslepenosti nechceli vidieť a tvrdošijne verili, že chodia zabíjať), ďalej sa vo veľkom "pasú" na tráve a na bylinkách.

Divoké psovité šelmy nemajú vo svojom jedálničku obilniny. Ale nie je úplne jednoznačné, že ich teda treba pri kŕmení vylúčiť. Tráviaci trakt psa sa domestifikáciou sčasti prispôsobil- pes má o tretinu dlhšie črevo ako vlk práve z dôvodu aby sa vedel aspoň čiastočne popasovať s obilninami. Všeobecne sú obilninové prílohy pre psy problematické, často spôsobujú tráviace ťažkosti, plynatosť a alergie. Dokonca si to všimli aj výrobcovia granúl a pribúdajú bezobilninové receptúry. Mnohé psy ale obilniny trávia bez problémov a môžu byť zaradené do ich jedálnička.

 

Ako vyzerá kŕmna dávka

Každý pes je iný, ale v podstate platí:

celková hmotnosť dennej kŕmnej dávky sú 2 - 3% hmotnosti zvieraťa.

30% hmotnosti kŕmnej dávky tvorí zelenina a ovocie a 70% je mäso a mäsové kosti. Z toho je len cca 30% čistého mäsa- svaloviny a zvyšok tvoria mäsové kosti (kosti obalené trochou mäsa- napríklad kuracie/ morčacie krky, chrbty, krídla, bravčové nožičky, rebrá, hovädzí chvost, a pod.).

 

Prečo som prešla na BARF?

U Joffreyho môžem porovnať aký bol na granuliach (prvých 6 rokov života)  a ako sa má, keď baští prirodzenú stravu (teraz BARFuje 4 roky).

Na granuliach (postupne rôzne značky, všetko superprémiová kvalita):

- nechutilo mu, jedol maximálne raz za 1 a pol dňa, niekedy raz za dva dni

- mal alergiu- začervenanú srsť medzi prstami na labkách a na papuli, často sa škriabal, neprišli sme na to, čo presne mu vadí. Ako tak bol OK len na hypolargénnych receptúrach, ale ani to nebolo úplne ideálne pravdepodobne preto, že som nedokázala nedať mu jesť nič iné, len tie granule.

- mal často zapálené uši, väčšinou to chcelo návštevu u veterinára (niekoľko krát ročne)

- mal problémy stráviť pamlsky pri výcviku, na granule necvičil, a ostatné bolo zárukou, že na druhý deň bude mať hnačku

- všeobecne mával často tráviace ťažkosti, aj na pohotovosti sme kvôli tomu skončili s infúziami :-/

- má trochu vyššiu tvorbu žalúdočných štiav, zvykol ich vracať (žltá napenená tekutina) cca dva krát do mesiaca

- váhu si držal optimálnu, aj napriek tomu ako málo jedol bol síce chudý, ale nikdy nepôsobil extrémne podvyživene

- kvalita srsti a kože bola odhliadnuc od alergií optimálna

- zubný kameň

na BARFe

- žerie mi s chuťou, aj keď kŕmim dva krát denne vylíže misku

- zmizla alergia! vôbec sa neškriabe a pritom žerie úplne všetko

- za posledné dva roky mal uši dva krát začervenané, stačilo mu ich dva krát denne prečistiť obyčajným prostriedkom do uší a samé sa vyliečili, bez veterinára, bez liekov

- behom pol roka si jeho tráviaci trak zvykol na rôzne potraviny a postupne aj na ich najšialenejšie kombinácie a dnes verím, že si jeho žalúdok hravo poradí aj s prípadným parazitom či salmonelou.

- zúbky obeleli, posúďte sami- 8 ročný pes, nikdy nemal zuby ošetrené ultrazvukom, občas mu ich sama doma prebehnem škrabkou

Obrázok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako začať

Ak s BARFom začínate, začnite nárazovo- surovú stravu nekombinujte s granulami, no jednotlivé potraviny zaraďujte do jedálnička postupne- takže si vyberiete napríklad morčacie a ako prílohu mrkvu a prvý týždeň psíka nechajte len na morčacom (aj s kosťami). Až potom postupne pridávať vnútornosti, iné druhy mäsa, zeleniny, ovocia, príloh...

U Loty to bolo takto- prišla ku mne ako 8 týždňové šteniatko a prvé čo dostala boli kuracie krídla. Tie papala dva dni, potom dostala banán. Na banáne a kuracine (mäse a kostiach) vydržala prvý týždeň. Potom pribudla mrkva, jogurt, kuracie vnútornosti, vajíčko,... Takto postupne sme pridávali ďalšie a ďalšie veci. Prvé dva týždne som bola opatrná, žiadne šialené kombinácie, k tým sme sa postupne dopracovávali. Dnes, aj spolu s pudlíkom, môžu zjesť prakticky čokoľvek.

Kde kupovať mäso

Kombinujem viacero zdrojov. Časť mäsa nakupujem v obyčajných obchodoch. Treba si odsledovať kde majú akú ponuku a prípadné akcie- napríklad v hypermarketoch pravidelne mávajú veľmi lacné mrazené kačacie a husacie trupy, v mäsiarstvách sú stabilne veľmi lacné a skoro vždy dostupné kuracie trupy a bravčové nožičky a kože.

Hlavný podiel mäsa pre psy beriem od špeciálnych dodávateľov mäsa pre psy. Nevýhodou je, že tí najlacnejší mäso privezú až od určitého množstva a pod tento limit nepôjdu ani za príplatok za prepravné. Ak človek nemá mrazák na 70kg žrádla, dá sa s niekým spojiť a objednávať si spolu, no alebo využiť konkurenčné firmy a trošku si priplatiť za prepravu.

Najväčšie firmy sú pôvodom z Česka. Jedná sa o Vetamix (www.vetamix.cz) a Sokol Falco (http://www.sokolfalco.com/ ) Vetamix od 2013 na Slovensko nevozí, ale má tu zástupcu www.vetamix.sk alebo sa dá myslím že výhodnejšie nakúpiť Vetamix aj Falco z jednej stránky a to http://www.becres.cz/ . Slovenského dodávateľa poznám len jedného a to www.bordy.sk Spomínané eshopy nevozia malé množstvá. Tie sa dajú zohnať z www.baff.sk, www.majpet.sk, http://barfbratislava.sk/, http://www.shop.mraja.net/

Mäso pre psy je väčšinou v mletom stave zabalané ako saláma:

fotografia1626.jpg

tento štýl kŕmenia je pohodlný a praktický, v zmesiach sú už pomleté aj vnútornosti, aj kosti (podľa druhu). Napriek tomu je vhodné psom dávať aj celý väčší kus mäsa a mäsové kosti, aby si precvičili žuvacie svaly a udržovali si pekné zdravé zuby.

fotografia1632.jpg

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.