Choď na obsah Choď na menu
 


Duna Cup 2013

16. 3. 2013

Neuveriteľný pretek. Dva dni pred akciou po Slovensku vystrájala víchrica, snežilo, tvorili sa záveje. Napriek vysokému dátumu, polovica marca, bola treskúca zima. 

Nejakým zázrakom boli v sobotu cesty zjazdné, sneh odfúklo nevedno kam a dokonca vykúkalo slniečko. To jediné nás vylákalo von a zlepšovalo náladu v inak treskúcej zime a mrazivom vetre.

Už cesta na akciu bola zaujímavá.  Prvý krát som bola sama autom niekde, kde som to nepoznala. A tak som v piatok vrámci príprav okrem vypekania domácich pamlskov ešte aj študovala trasu .

 

2013-03-09-14.35.04.jpg

Štastne sme dorazili, zablúdila som len raz  a zábava sa mohla začať. Tento pretek bol pre Loty obrovskou skúškou. Lotynka je bytový pes, prakticky bez podsady, ktorý sa vo februári rozhodol, že zima sa už skončí a totálne mi vypĺzla... Akurát bola v tej hlúpej fáze, kedy starú srsť nemá a nová ešte nenarástla.

 

mage3.jpg

 A tak sme s obavami nastúpili na štart....

 

Neskutočne ma potešila, keď vydržala v odložení (psovodi 2 min za plentou). Bola som si istá že jej bude zima a nevydrží a ona ma takto milo prekvapila. Dostala len 6 bodov, žiaľ zabudla som sa opýtať čo stvárala. Taká som bola štastná že tam leží, keď som sa k nej priraďovala, že ani neviem či stále ležala rovno. Možno sa len moc obzerala dookola alebo že by jej strhli body za to hrozné drkotanie sa???

Po skupinovom odložení odcvičili tri iné psy, kým sme prišli na radu. Počasie nám neprialo, slnko zakryli mraky, ešte viac sa rozfúkalo a pocitovo sa strašne ochladilo. Loty nevedela čo so sebou :-/, bála som sa, že nič neodcvičí len chytí ošial a bude po mne štekať, tak som ju poriadne vybehala s loptičkou. Nebolo to najšťastnejšie riešenie, keď je rozlietaná nesústredí sa, no aspoň sa zahriala.

 

 

mage7.jpg

Na place sa chovala veľmi zvláštne. Nezvládla chôdzu pri nohe, od jedného rozhodcu sme dostali nulu, od druhého 5,5b. Lotynka doslova zamrzla, zaostávala, kráčala pol metra od nohy smerom nabok aj smerom dozadu! Celkovo chôdzu nemáme dobre zvládnutú čo sa týka presnosti, ale so zaostávaním som sa u nej nikdy nestretla, ani bez motivácie nemá problém držať veselé tempo.

 

 

mage2.jpg

Pri ostatných cvikoch sa už naštartovala, a klasicky- skôr sa pri chôdzi predbiehala. Rozhodca nám ešte vytkol nekorektnú základnú polohu. Často sa nám "k nohe" nepodarilo, raz sa Loty úplne zablokovala a namiesto priradenia sa k nohe zúfalo núkala poklonu, našťastie to bolo mimo cvik. Krivý sed nám vytýkali už minulé leto :-/. Nejak som na to zabudla, pracovali sme na rýchlejších polohách pri nohe a na presnejšom líhaní si pri nohe, no na najzákladnejšie sadni som sa moc nesústredila. Začneme cvičiť pred zrkadlom nech na ňu poriadne vidím!

 

 

Celkové hodnotenie nám pokazila hlavne vysielačka do štvorca. Je to cvik s najvyšším koeficientom a my sme za neho dostali nulu, pretože Lotynke trčala za páskou jedna packa. Ale má to odpustené, štvorec sme necvičili niekoľko mesiacov. Keď sme sa začali pripravovať na OB1 bola už zima a stále kopce snehu a mne sa nechcelo ťahať štvorec von. Oteplilo sa asi týždeň pred pretekom a Loty si mýlila pásku s targetom, tak sme to už nechali tak. Počkáme si na príjemnejšie počasie a so štvorcom sa poriadne pohráme, bez časovej tiesne kvôli preteku.

 

mage4.jpg

 

Aby som to zhrnula, skúšku OB1 sme nakoniec zložili. Jednotlivé cviky: odloženie v ľahu (6b), chôdza (2,75), stoj počas chôdze (8,75), privolanie (9), sadni počaas chôdze (8,25), vyslanie do štvorca (0b), aport (6,75), ovladanie na dialku (6,75), privolanie so skokom cez prekážku (7,25), celkový dojem (8b). Spolu 165,5b.

Dostali sme veľmi milú cenu sympatie, aj s pohárom .

Na jednej strane mi je ľúto že bolo tak extrémne počasie, no naozaj si vážim že tá moja modrá bosorka dokázala pracovať.

Dúfam, že na ďalšom preteku si body poriadne zlepšíme a potom chcem prestúpiť do OB2. Možno to stihneme ešte tento rok, skôr však na budúcu jar. Možno znova na Duna Cupe, dúfam, že Obediencáci opäť zorganizujú svoj pretek popri IPákoch, pretože tento ročník bol úplne skvelý!

za FOTKY  ďakujeme Tomášovi http://www.facebook.com/MagePhotography?ref=ts&fref=ts