Choď na obsah Choď na menu
 


Obedience

8. 4. 2011

 Joffko chodil na klasický cvičák, a aj keď nám to tam nevyhovovalo, nebolo veľmi na výber a ja som bola neskúsená na to, aby som s ním cvičila sama doma. Pudlíky sú našťastie veľmi prispôsobivé, a tak sa tam napokon veľa naučil, aj keď dnes viem,  že sú ďaleko lepšie metódy tréningu.

S Loty som hneď začala cvičiť podľa obedience. Trénujeme sami doma, ale snažím sa vzdelávať aspoň formou seminárov. Obedience je mladý šport a tak aj prístup trénerov a pretekárov je často veľmi inovatívny a pokrokový.

Obrázok

Pri tréningu kombinujem viacero metód, podľa toho, ktorá si myslím, že bude pre Loty najzrozumiteľnejšia. Motivovaná je na hračky, pamlsky a postupne ako výcviku prepadá, tak je jej motiváciou samotné predvedenie cviku (to sa týka dynamických cvikov).

Snažím sa čo najviac využívať pri výcviku kliker. Veľmi veľmi skrátene je kliker ako hra "Zima, teplejšie, horí".  Chcem od Loty, aby sama prišla na to, čo po nej chcem. Sadnem si na zem a čakám. Loty rozmýšľa a skúša predviesť všetko čo ju napadne a keď sa aspoň trošku priblíži k tomu, čo ju chcem naučiť, kliknem. Kliknutie znamená, že je "teplejšie", odmením ju a zase čakám. Loty zopakuje to, za čo bola odmenená, pár krát si to zopakujeme a keď mi dané chovanie bezchybne ponúka, vyžadujem od nej ďalší krok ku splneniu celého povelu.

Učím takto napríklad aport- najprv dostane kliknutie ( samozrejme a následnú odmenu) za to, že sa na drevenú činku pozrie. Keď jej to už krásne išlo, kukala na činku, neklikla som, ale čakala.. Loty si sadla, ľahla, poklonila sa, zaštekala... očakávajúc kedy príde kliknutie. A potom ju to napadlo- šťuchla čumákom do činky a ja som jej to "odklikla" (v preklade som jej povedala, "áno, teraz si spravila to, na čo čakám, fantázia, dostaneš mlsku/hračku"). Zase sme si to precvičili a keď jej to už šlo, zase som neklikala= nechválila novo naučený štuchanec čumákom do činky, ale počkala som si až ju napadne vziať ju do papule. A takto krôčik po krôčiku (celý proces trvá niekoľko tréningov) sa raz dostaneme k tomu, že činku priaportuje, sadne si a počká, až jej ju odoberiem.

img_9520.jpg

Kliker využívam aj na urýchlenie bežných metód- kedy psa do želanej polohy/činnosti navádzam pamlskom či hračkou. Kliknutie sa dá krásne načasovať a pes veľmi rýchlo chápe za čo presne bol odmenený a tak ide výcvik veľmi rýchlo.

No a my a obedience- pomaličky, ale predsa napredujeme. Postupne sa pripravujeme na základnú skúšku OB Z.

img_8919.jpg

Pracujeme na aporte, chôdzi pri nohe, obratoch, polohách- zatiaľ len sadni a ľahni bez toho, aby sa pri menení polohy posúvala z miesta, odložení v sede aj v ľahu, vysielaní do štvorca. Veľmi vlažne máme rozpracovanú identifikáciu predmetu. Sama v tomto cviku, respektíve jeho nácviku ešte nemám úplne jasno, takže najprv si o tom musím čo najviac zistiť, naštudovať a potom premyslieť postup.